Kůň je důležitým členem Městské policie

Městská policie hlavního města Prahy už od roku 2007 používá při výkonu služby i jízdní skupiny. Nejčastěji se s nimi setkáte v městských parcích, lesoparcích, ať už v okrajových částech Prahy, tak i v samotném centru. S naším štábem jsem se proto vydali za jízdní skupinou, která působí na celém území Prahy 11, abychom více poznali tuto zajímavou spolupráci mezi člověkem a tímto ušlechtilým zvířetem.  

Jezdecký oddíl Městské policie Prahy 11 chová celkem 7 koní. České teplokrevníky a Starokladrubské bělouše. Hlavním důvodem, proč vznikal tato jízdní skupina je, že tato MČ má mnoho rozlehlých parků. 

"Začínali jsme se 3 koňmi a dnešního dne máme na starosti 7 koní a je tu 11 lidí, kteří obhospodařují celý ten provoz," řekl Petr Schejbal, ředitel Obvodního ředitelství Městské policie MČ Praha 11.

Jízdní policie je neocenitelná hlavně v místech, kde se běžné dopravní prostředky těžko pohybují. 

"Máme lepší rozhled. Další výhoda je ta, že ten určitý úsek projedeme za kratší dobu, než kdybychom šli pěšky. Většinou se pohybujeme v parcích, lesoparcích a lesích, kde se nedá jet ani na kole, ani autem, takže myslím, že kůň je nejvhodnější," řekla Vladimíra Podroužková, vedoucí jízdní skupiny MP Praha 11. 

Neméně důležitou roli hraje i psychologický faktor. Reakce lidí, kteří se dopustí přestupku, jsou většinou pozitivní. 

"Většinou lidé, když už je zastavíme, že se dopustili přestupku a oni vidí koně, tak jsou takoví milejší, vstřícnější, rádi si toho koně pohladí a ve finále jim ani nevadí, že nějakou pokutu dostali," řekla Vladimíra Podroužková. 

S jízdní skupinou intenzivně spolupracuje radnice Prahy 11, která pravidelně oceňuje strážníky za profesionální a nadstandardní přístup.

"Snažíme se podporovat Městskou policii vždy jednou za rok nějakým darem, takže teď přispíváme financemi zrovna na odměny pro některé vybrané strážníky. Jednou za rok také oceňujeme ty nejlepší," řekl Petr Jirava, starosta MČ Praha 11.

Jízdní oddíly byly MP Praha založeny v roce 2008 a v MČ Praha 11 vznikl právě první z nich. 

ikona souboruKun je dulezitym clenem Mestske policie hq


Vytvořeno 28.8.2018 10:37:55 | přečteno 4060x | Bc. Petra Víznerová
load