Prevence

Jak šťastně, vesele a hlavně bezpečně prožít vánoční čas a silvestrovské oslavy konce roku

S blížícími se vánočními svátky a oslavami konce roku Vám ve spolupráci s jednotlivými složkami IZS přinášíme několik rad, jak dané období zvládnout bez jakékoliv újmy a potíží. Očekávání vánočních svátků začíná většinou již v době adventu – tedy první adventní neděli, s níž je spojeno i zapalování svíček na adventních věncích

Níže naleznete několik užitečných rad od hasičů, které je v těchto případech vhodné dodržovat:

• Vybírejte správně svíčky na věnec.  Klasické svíčky (určené např. do svícnů) nejsou pro adventní věnce příliš vhodné, neboť brzy prohoří a mohou věnec či okolí zapálit. Existují speciální adventní svíčky ošetřené speciální voskovou vrstvou, které hoří dlouho.
  • Svíčky umísťujte v dostatečné vzdálenosti od hořlavých materiálů, rozhodně je nedávejte k oknům do průvanu, blízko záclon, do těsné blízkosti sedaček či jiných textilií, ani na poličku nebo skříň.
  • Zapálené svíčky, ať již umístěné na adventních věncích nebo jinde, nesmíte nechat během jejich hoření bez dozoru. Zhasněte je vždy, když opouštíte domov nebo jdete spát. Jsou zaznamenány i případy, kdy si majitel bytu odskočil zakouřit na balkón a hořící svíčka mezitím způsobila požár.

Během adventu většina z nás také navštíví z důvodu nákupu vánočních dárků řadu různých obchodů či obchodních center. Zmíněné obdobní a prostory jsou však rájem pro kapesní zloděje. I v tomto ohledu Vám z těchto důvodu přinášíme několik praktických rad od policistů, jak se v těchto místech chovat.

• Věnujte zvýšenou pozornost svým kabelkám, taškám a batohům
  • Svá zavazadla nikdy neodkládejte do nákupních vozíků, toto je jeden z nejčastějších způsobů okradení zákazníka v obchodních.
  • Pokud pojedete nakupovat vozem, nikdy nenechávejte v zaparkovaném vozidle žádné věci a dále nikdy na parkovišti před obchodem neukládejte věci do zavazadlového prostoru.
  • Situace při ukládání nákupu do zavazadlového prostoru vozidla, je také často zneužívána zloději. Pokud to jde, odemkněte pouze zavazadlový prostor a pokud ne, neodkládejte si během ukládání nákupu svá zavazadla a kabelky do vnitřku vozidla.
  • Návštěva občerstvení či restaurace po úspěšném nákupu je často zpestřením spojeným s tímto obdobím. Zde buďte velmi opatrní při odkládání bund a kabelek na opěradla židlí. Krádež peněženky z kabelky či bundy, nebo rovnou celé kabelky, může zkazit náladu z celého nákupu.
  • Věnujte prosím též zvýšenou pozornost svému okolí a cokoliv podezřelého ihned oznamte ostraze obchodu či obchodního centra

Když úspěšně zvládneme shon během adventu, prožijeme krásné vánoční svátky, blíží se nám konec roku a oslavy Silvestra a s ním spojené i bezpečné používání pyrotechniky. I několik vteřin neopatrnosti může však zcela změnit váš život, ale i život lidem ve vašem okolí. Dodržujte prosím proto při použití pyrotechnických výrobků následující zásady:

• Nezkoušejte účinky výbuchu pyrotechnických výrobků na okolí! Používejte je jen tak, jak stanoví výrobce.
  • Nepožívejte před manipulací s pyrotechnickými výrobky alkohol ani jiné drogy – prudce tím roste riziko nehody!
  • Kupujte pouze pyrotechnické výrobky, které prošly řádným testováním bezpečnosti, splňují stanovené technické požadavky a jsou vybaveny návodem k použití v češtině! Nákup provádějte pouze ve specializovaných obchodech, nikdy ne na tržištích!
  • Zakoupené pyrotechnické výrobky ukládejte mimo dosah dětí!
  • Čtěte a dodržujte návod k použití!
  • Některé výrobky zábavní pyrotechniky je před odpálením zapotřebí řádně zajistit proti překlopení, aby odpalované části směřovaly vzhůru do volného prostoru!
  • Odpalujte pyrotechniku pouze na otevřeném prostranství, v bezpečné vzdálenosti od lidí i zvířat!
  • Pamatujte, že pyrotechnické slože, obsažené v pyrotechnických výrobcích mohou mít při hoření teplotu až několik tisíc stupňů celsia!
  • Kinetická energie některých vystřelovaných pyrotechnických výrobků (zejména tzv. „kulových pum“) je dostačující k usmrcení člověka!
  • Při selhání odpalu vždy vyčkejte minimálně 10 minut (nebo dle návodu i více), než začnete s pyrotechnickým výrobkem znovu manipulovat! Nedodržení této zásady, je nejčastější příčinou úrazů způsobených zábavní pyrotechnikou!
  • Selhanou zábavní pyrotechniku zlikvidujte v souladu s návodem k použití!

Jak rychle vzplane vánoční stromeček se můžete podívat na tomto videu.

ikona souboruPČR prevence v období adventu

24.11.2017 8:53:12 | přečteno 1146x | Bc. Petra Víznerová

Pozvánka na pokračování 28. zasedání členů Zastupitelstva MČ Prahy 11