Prevence

Doba dovolených bývá úspěšným obdobím zlodějů

Prázdninové měsíce jsou nejčastější dobou letních dovolených, velké množství domů a bytů zůstává delší dobu opuštěno, a pokud je majitelé vhodným způsobem nezabezpečí, představují ideální příležitost pro zloděje. K tomu se přidává i nebezpečí fenoménu dnešní doby – sociálních sítí. S růstem počtu jejich uživatelů roste i míra dobrovolného sdílení osobních informací a nebezpečí jejich zneužití. Následující preventivní doporučení pomohou ochránit váš domov a zabránit nebo alespoň citelně ztížit nepozvaným hostům jejich plány.

Zamykejte

Často je krádež dílem náhody. Staré zámky jsou lehkou překážkou. Neváhejte proto investovat do lepšího zabezpečení. Ideální jsou certifikované bezpečnostní dveře s kvalitní bezpečnostní vložkou a kováním.

Zavírejte okna

Říká se, že příležitost dělá zloděje. Proto nezapomeňte pozavírat okna a zabezpečit jakékoli další přístupové cesty do vašeho domova. Pokud máte uzavřené pojištění domácnosti, je základní podmínkou pro vyplacení odškodného v plné výši skutečnost, že pachatel při trestném činu musel překonat nějakou překážku. Pootevřené okno překážkou logicky není. Další možnost zabezpečení představují mříže na okna.

Pořiďte si alarm

Pokud nechcete investovat do drahého alarmu, zkuste alespoň „mimikry“. Prakticky jakýkoli automaticky spuštěný zvuk zloděje vyděsí nebo alespoň znejistí.

Ukryjte cennosti

Využijte domácí trezor, a pokud ho nemáte, neukládejte šperky nebo klíčky od auta na obvyklá místa. Zkuste se vyhnout šuplíkům a skříňkám, a cennosti rozhodně nenechávejte v originálních krabičkách z klenotnictví.

Nepodceňujte osvětlení

Starý trik s automatickým spínačem lustrů a dalších svítidel stále umí nočního zloděje odradit Naopak přerostlé živé ploty, keře a stromy mu hrají do karet.

Nechlubte se

Informace o tom, že vyrážíte na dovolenou je sice nemilou zprávou pro závistivé přátele na sociálních sítích i mimo ně, nicméně vítanou informací pro zloděje, kteří se k ní dostanou. Fotky můžete na sociální sítě nahrát i po návratu do svého nenarušeného domova.

Vykradený byt či dům nepřináší pouze ztrátu majetku, ale především ztrátu soukromí a vnitřního klidu. Zloděj, který zaútočí na váš domov, současně útočí na vaše místo bezpečí, kam zvete pouze svou rodinu a nejbližší přátele. Majetkovou ztrátu dokáže částečně kompenzovat kvalitní pojištění, psychickou újmu ale nenahradí.

Nejlepší a nejúčinnější metodou, jak se před zloději chránit, je jednoznačně prevence. Nedat jim důvod, aby se o váš majetek zajímali.

15.6.2017 11:14:23 | přečteno 812x | Bc. Petra Víznerová

Pozvánka na pokračování 28. zasedání členů Zastupitelstva MČ Prahy 11