Na obsah stránky

Jazyk:

Praha 11

Oficiální internetové stránky Městské části Praha 11
Zvětšit písmo:A A A
Výběr jazyka:
Vyhledávání

Navigace

Prevence

 
 

Čísla na lampách nejen v Praze: Pomáhají při záchraně lidských životů

Pokud potřebujete pomoc záchranářů, policistů nebo hasičů, vždy musíte vědět, kam složky integrovaného záchranného systému navigovat. Úraz, autonehoda nebo jiné ohrožení na životě na neznámém místě nemusí končit beznadějí. S upřesněním polohy pomůžou štítky na lampách veřejného osvětlení. 

Strach, stres, úzkost a beznaděj jsou pocity, které nás mohou ovládnout, pokud se staneme svědky nebo oběťmi nehody či úrazu. O hodně horší však taková situace je, když jsme někde, kde to neznáme, a musíme zdravotnickou záchrannou službu, policii nebo hasiče navigovat na místo, na kterém se vše odehrává.

Ve více než 140 městech a obcích České republiky však máme na dosah významnou pomoc! Databáze 214 tisíc unikátních čísel na veřejném osvětlení umožňuje během pár vteřin získat přesné GPS souřadnice. Když pak budete volat na linku tísňového volání, nahlásíte kromě popisu události i číslo ze štítku na nejbližší lampě.

Štítek s vyraženým číslem najdete na stožáru lampy zhruba ve výšce 150 centimetrů. U veřejného osvětlení bez stožáru, třeba u historických svítilen na závěsných ramenech v centru Prahy, je štítek na malé rozvodné skříni, která bývá obvykle na fasádě domu pod svítidlem.

„Jen za loňský rok evidujeme 1757 událostí, které byly lokalizovány pomocí štítku na veřejném osvětlení,“ potvrzuje využití systému také tisková mluvčí Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy Jiřina Ernestová. V létě se jedná zejména o výjezdy ke sportovištím a cyklostezkám, v zimě zase k pádům na náledí. Stejný údaj využívá i Policie ČR a Hasičský záchranný sbor.

Protože jsou štítky umístěné na lampách, jsou dobře čitelné i v noci. Každý stožár má jedinečné a nezaměnitelné číslo, když se stožár ruší, je zrušeno i jeho číslo a není nikde použito dál. Nehrozí tak, že by mohla být uvedena nesprávná poloha místa. Číslo ze štítku lze uvést na všech tísňových linkách – 112, 150, 155 a 158.

„Stožáry veřejného osvětlení díky tomuto systému slouží jako účinné orientační body, podle nichž lze záchranné složky efektivně a velmi rychle navigovat na místa nehod,“ říká Zdeněk Šalda, vedoucí technické dokumentace společnosti ELTODO, která s návrhem konceptu unikátního označení stožárů veřejného osvětlení přišla v roce 1999.

Mimo jiné jako dobrý příklad užitečnosti štítků může posloužit nedávná událost, kdy ve čtvrtek 9. června si Matěj (9) v Novoborské ulici všiml muže (26), který se pokoušel dostat do kasičky u boxu na noviny. Zavolal proto policisty a dokonce muže sledoval. Všiml si, že pouliční lampa má číslo, to také nahlásil policii a hlídka přesně věděla, kde lupiče hledat. 

Mluvčí Hasičského sboru hlavního města Prahy Pavlína Adamcová uvádí, že operační technici linky tísňového volání zaznamenají za každou službu mezi 10–20 případy nahlášení polohy pomocí čísla na veřejném osvětlení. „V drtivé většině případů ale musejí naši operátoři o toto číslo oznamovatele požádat, sami od sebe ho lidé uvádějí spíše výjimečně,“ upřesňuje Pavlína Adamcová a dodává: „Čím více ale podobných štítků bude, tím bude naše práce efektivnější.“

štítky

1

 

2

 
 
14.6.2016 8:53:39 | přečteno 5200x | Bc. Petra Víznerová

Kalendář akcí >

Pozvánka na pokračování 28. zasedání členů Zastupitelstva MČ Prahy 11
Příměstský tábor Hra
Příměstský tábor Říše snů
Letní kino Zahrada – Srdce na dlani
Příměstský tábor Hra
Příměstský tábor Říše snů
Letní kino Zahrada – Tři tygři ve filmu: Jackpot
Příměstský tábor Hra
Příměstský tábor Říše snů
Letní kino Zahrada – Vem si mě
Příměstský tábor Hra
Příměstský tábor Říše snů
Letní kino Zahrada – Kdyby radši hořelo
Příměstský tábor Hra
Příměstský tábor Říše snů
Letní kino Zahrada – Po čem muží touží 2
Letní kino Zahrada – Co jsme komu všichni udělali
Kontrolní výbor
Letní kino Zahrada – Vězeň svobody
Letní kino Zahrada – Muži na pokraji nervového zhroucení
 

Senior TAXI

Více

TV Expres

Více

Mobilní aplikace Praha 11 v mobilu

pohodlný přístup ke všem informací z webového portálu www.praha11.cz ve Vašem chytrém zařízení

Více

 

Důležité kontakty

Úřad městské části Praha 11
Ocelíkova 672/1
149 41 Praha 415

tel: 267 902 111

O-linka
800 104 300
obcanskalinka@praha11.cz

Úřední hodiny

Odbory: územního rozvoje, kancelář starosty, kancelář tajemníka, ekonomický, majetkoprávní, správy majetku

Aktuální úřední hodiny

Úřad MČ Praha 11 © 2003-2010  |  podatelna@praha11.cz  |  webmaster  |  prohlášení o přístupnostimapa webu  |  RSS | QSw| QSa
load