Prevence

Auto se v letních vedrech může změnit ve smrtící past

15 minut v uzavřeném autě pod žhnoucím sluncem může mít pro vaše dítě v horkých dnech fatální následky. Nenechávejte proto děti ani psy ani pár minut v autě o samotě. Už čtvrt hodina v rozpáleném autě může být životu nebezpečná.

uzavřeném prostoru je kritická hranice 46 stupňů Celsia. Taková teplota se může v autě udělat už za necelou  čtvrthodinku, kdy auto stojí na prudkém slunci. Dítě klidně spí v autosedačce a pokušení zamknout vůz a dojít si nakoupit je velké. Vždyť to bude jen chvilka. Ale nedělejte to.

Toto video neobsahuje krvavé záběry, ale každé matce se sevře srdce. Posuďte samy, zda jej chcete vidět.

Podívejte se na tabulku, která vám ukazuje, jaké teploty dosáhne vnitřek vozu, pokud jej necháte na prudkém slunku 5, 10, 30 nebo 60 minut. Červeně označené teploty jsou pro dítě život ohrožující.

tabulka page 001

Co se děje s tělem

Termoregulace u dětí ještě příliš nefunguje a fatální může být už čtvrthodinka v rozžhaveném autě. Záleží i na tom, kdy dítě naposledy pilo a zda má na sobě světlé nebo tmavé oblečení. Dětské tělíčko se přehřívá, snaží se ochladit rozšířením cév, aby se u povrchu kůže krev ochladila. Své úsilí zvýší také potní žlázy. Z dítěte upoutaného těsnými pásy v autosedačce pot doslova lije. Jak se ale přidává dehydratace organismu, tak produkce potu klesá a tělo už se nechladí a jeho vnitřní teplota roste. Dítě zrychleně dýchá a za chvíli začne zvracet. Střídavě ho atakují záchvaty horečky a zimnice. Dítě upadá do bezvědomí.

Jak z těla odchází voda, přehřívají se i vnitřní orgány a dítě dostává z horka křeče. Při nich se do krevního oběhu dostává protein myoglobin, který na sebe váže kyslík a syntetizuje jej ve svalech. Normálně jej umí ledviny vyfiltrovat a z těla se vyloučí do moči, ale ledviny selhávají a protein se hromadí v těle. Následně zkolabují játra, dochází k otoku mozku a minerální nerovnováze. Všechny orgány postupně kolabují…

7.6.2018 11:52:06 | přečteno 1061x | Bc. Petra Víznerová

Pozvánka na pokračování 28. zasedání členů Zastupitelstva MČ Prahy 11