Mimořádné události a ochrana obyvatelstva

Pražští kriminalisté dopadli muže podezřelého ze založení sedmi požárů a ze dvou bombových výhrůžek

Kriminalisté z Krajského ředitelství policie hl. m. Prahy z druhého oddělení, kteří se mimo jiné specializují na vyšetřování požárů, objasnili sérii případů zapálených kontejnerů a zaparkovaných vozidel.

Konkrétně dopadli a obvinili sedmapadesátiletého muže, který podle jejich zjištění na tísňovou linku dvakrát nahlásil uložení bomby. Poprvé to bylo v polovině května minulého roku na náměstí I. P. Pavlova a podruhé letos koncem června na ubytovně na Opatově. Mezi tím v pěti případech zapálil kontejnery různě po Praze, z čehož třikrát to bylo na stejném místě na Florenci.

Muže také viní z několika zapálení aut v Praze 4 v ulici Nad Opatovem ze 17. května a 3. června. Na parkovišti zapálil dvě vozidla, od nichž začalo hořet nebo bylo žárem poškozeno dalších pět vozů, které tam stály. Celkově tak byla způsobená škoda téměř 400 tisíc korun.

Muž se u výslechu ke všem devíti skutkům přiznal a jako motiv uvedl, že požáry založil, aby tímto způsobem uklidil nepořádek. Uložení bomb hlásil proto, že jednou ho vyhodili z rychlého občerstvení, protože je bezdomovec. Podruhé to bylo kvůli sporu, kdy ho nechtěli pustit do ubytovny.

Všechny trestné činy páchal pod vlivem alkoholu. Muž je vyšetřován na svobodě a v případě odsouzení mu za trestné činy šíření poplašné zprávy a poškození cizí věci, hrozí až pětiletý pobyt za mřížemi.

por. Bc. Jan Daněk, Policie ČR

Poděkování PČR – strážníkům OŘ 11 ze dne 28. června 2018

Dne 24. 6. 2018 kolem 22:22 hod. vyjely hlídky MOP Jižní Město Dílec 111 a Dílec 114 na ubytovnu Sandra a blízké okolí na základě oznámení od anonyma na linku 156, že vyhodí do vzduchu zmíněnou ubytovnu v ulici Nad Opatovem 2140/2 v Praze 4 - Chodov. Na místě se nacházely hlídky MP Prahy 11 včetně strážníků Miroslava Žabky a Daniela Filáka. Po vyhodnocení ze strany Policie České republiky, že NVS se v budově nenachází, byla celá akce v 00:15 hod. na místě ukončena. Následně bylo ze strany DS MOP Jižní Město a zmíněných strážníků zjišťován možný pachatel telefonátu. Byly srovnány kamerové záznamy z metra, hlasový záznam a místní znalost strážníků. Tito dle zvukového záznamu vytipovali možného pachatele, následně byly shlédnuty kamerové záznamy, které tip strážníků potvrdily, a pachatel byl následně ztotožněn. Tímto bych chtěl poděkovat těmto dvěma strážníkům za efektivní uplatnění svých zkušeností z terénu a místní znalosti Jižního města, která vedla ke ztotožnění pachatele závažného přečinu Šíření poplašné zprávy, neboť bez jejich informací bychom měli ztotožnění pachatele značně ztížené.

2.8.2018 10:02:36 | přečteno 566x | Bc. Petra Víznerová

Pozvánka na pokračování 28. zasedání členů Zastupitelstva MČ Prahy 11