Mimořádné události a ochrana obyvatelstva

Ministr vnitra vyhlásil první stupeň ohrožení terorismem

S ohledem na aktuální teroristické útoky v Bruselu vyhlásil dnes, v úterý 22. března 2016, ministr vnitra Milan Chovanec první stupeň ohrožení terorismem. Ministr vnitra stupeň ohrožení vyhlásil na návrh Společné zpravodajské skupiny. Ve večerních hodinách se mimořádně sejde vláda, aby krok ministra vnitra schválila.

První stupeň znamená potřebu zvýšené bdělosti. Ministerstvo vnitra proto doporučuje občanům vyhýbat se místům s vysokou koncentrací osob. Ministerstvo zahraničních věcí navíc doporučuje odložit cesty do Bruselu a občanům ČR v Bruselu omezit pohyb a vyhýbat se veřejným místům.

Ministerstvo vnitra na základě informací Policie ČR a bezpečnostních složek informuje veřejnost, že v tuto chvíli nejsou známé konkrétní informace o tom, že by Česku hrozil bezprostřední teroristický útok. Přesto Policie ČR od ranních hodin zavedla preventivní opatření na mezinárodních letištích a posílila opatření o pyrotechnický dohled v metru. Kromě toho policie zesílila také svou přítomnost v místech se zvýšenou koncentrací osob a u vybraných budov po celé republice. Konkrétně se na těchto preventivních opatřeních podílí několik set policistů nad běžný rámec. Vláda navíc ve večerních hodinách projedná návrh, který umožní posílit policejní hlídky o příslušníky Armády ČR.

První stupeň upozorňuje na existenci obecného ohrožení terorismem vyplývající ze situace v zahraničí nebo z mezinárodních aktivit České republiky, zároveň ale není známa konkrétní hrozba teroristických aktivit na území ČR.

Obecná charakteristika čtyř stupňů ohrožení:

• Stupeň 0 - ideální stav, nemá grafické znázornění a není samostatně vyhlašován,
  • Stupeň 1 - je třeba zvýšené bdělosti,
  • Stupeň 2 - blíže neurčené riziko směrující vůči ČR,
  • Stupeň 3 - vysoká míra jistoty, že se něco stane, či se něco v ČR už stalo.

Jako zvýšené stupně ohrožení terorismem se označují první, druhý a třetí stupeň, které jsou pro účely jasného informování veřejnosti rozlišeny za pomoci vizualizace v podobě černě lemovaných trojúhelníků. V případě prvního stupně je vyplněn žlutou barvou, v případě druhého stupně oranžovou a třetího červenou barvou.

barvy

Lucie Nováková
ředitelka odboru tisku a public relations

23.3.2016 8:53:19 | přečteno 1842x | Bc. Petra Víznerová