Mimořádné události a ochrana obyvatelstva

K bezpečnostní situaci v České republice

V České republice je po teroristických útocích v Belgii vyhlášen první stupeň ohrožení terorismem. Na tiskové konferenci po jednání s premiérem Bohuslavem Sobotkou, zástupci tajných služeb a policejním prezidentem, to uvedl ministr vnitra Milan Chovanec.

Policejní prezident brig. gen. Tomáš Tuhý na uvedeném briefingu řekl:
„Byl jsem pozván na Bezpečnostní radu státu, abych zde poskytl informace o učiněných opatřeních provedených ihned po dnešních útocích v Bruselu. Mohu vás ubezpečit, že do současné doby pracovníci Policie ČR, kteří spravují národní kontaktní bod proti terorismu, nezaznamenali žádnou informaci, která by svědčila o ohrožení České republiky terorismem. Přesto jsme bezprostředně po dnešních útocích v Belgii učinili bezpečnostní opatření a běžný výkon služby jsme preventivně posílili o stovky policistů.

Nadále budeme situaci pečlivě sledovat. Jsme v kontaktu se zpravodajskými službami i zahraničními partnery a společně vyhodnocujeme poznatky, které se soustředí ve zmíněném Národním kontaktním bodu proti terorismu.

Česká republika má před sebou ještě mnoho dalších bezpečnostních opatření, která nás čekají v nejbližším období. Proto jsem na dnešní Bezpečnostní radu státu přišel s požadavkem na to, aby vláda schválila využití příslušníků Armády ČR k plnění úkolů Policie ČR. Předpokládám, že se bude jednat řádově o několik set příslušníků armády, kteří by měli být nasazeni v nejbližších hodinách. Opatření budou viditelná, abychom jasně deklarovali, že jsme tady pro občany tohoto státu. Budeme se pohybovat ve společných hlídkách na frekventovaných místech, a to nejen v hlavním městě Praze, ale naše aktivity zaměříme i do ostatních větších měst České republiky, tam, kam bude potřeba. První stupeň znamená potřebu zvýšené bdělosti. Ministerstvo vnitra proto doporučuje občanům vyhýbat se místům s vysokou koncentrací osob. Ministerstvo zahraničních věcí navíc doporučuje odložit cesty do Bruselu a občanům ČR v Bruselu omezit pohyb a vyhýbat se veřejným místům.“

Dnes večer se kvůli situaci mimořádně sejde Vláda ČR, aby zvýšení varovného stupně schválila. Po zasedání se předpokládá briefing pro novináře, na kterém vrcholní představitelé státu i Policie ČR poskytnou aktuální informace.

plk. Ing. Jana Macalíková
tisková mluvčí Policejního prezidia ČR

23.3.2016 8:53:57 | přečteno 1192x | Bc. Petra Víznerová

SILVESTROVSKÁ ZÁBAVA pro seniory - ZRUŠENO