V novém roce bez násilí – nabídka bezplatné podpůrné skupiny pro ženy

Intervenční centrum CSSP otevírá další ročník bezplatné podpůrné skupiny pro ženy, které zažily či zažívají násilí ve vztazích.

V neformálním prostoru ženy mohou (třeba i anonymně) sdílet své zkušenosti, zažít pocit bezpečí a podporu ostatních žen. Mohou na vlastní kůži (často poprvé v životě) pocítit, jaké je to být podporována ostatními a naopak podporovat ty druhé. Dynamika skupiny je uhrančivá – ženy se postupem času těší na vzájemné předávání dobrých i špatných zkušeností a získávání nových informací a praktických návodů, které už některým ženám pomohly. Vlastní sebevědomí posilují aktivní účastí ve skupině, diskusí s ostatními, odvahou naučit se říkat svůj názor nebo s někým nesouhlasit. Ženy, které podpůrnou skupinu v minulém roce navštěvovaly, oceňují bezpečné místo, kde se mohly pravidelně vyrovnávat s minulostí a učily se rozvíjet zdravější vztahy. Podpůrná skupina – to je pro každou ženu s pošramoceným sebevědomím šance posunout se v životě dál. V letošním ročníku se skupina bude scházet dvakrát měsíčně na dvě hodiny.

Zájemkyně mohou kontaktovat psycholožku Zuzanu Chomovou:

tel. 281 911 883, mobil 734 510 292  nebo email: zuzana.chomova@csspraha.cz

„Pravidelná návštěva podpůrné skupiny žen, které řeší konflikty v rodině, mi dodala více sebedůvěry. Ve skupině s podporou ostatních účastnic jsem získala pocit, že zvládnu rozchod s konfliktním partnerem. Hlavně, že má smysl se o to pokusit. Pochopila jsem, že vážné problémy v partnerském soužití mají i jiné ženy a dokážou je řešit,“ říká paní Olga.

Podpůrnou skupinu navštěvovala přibližně čtyři měsíce s několika dalšími ženami různého věku a v různém stádiu řešení problému. Některé ženy se s konfliktním partnerem nechtějí rozejít, ale chtějí změnit své chování tak, aby se partnerovi dokázaly vymezit. Ženy uvádějí, že jim nejvíce pomáhá naslouchat příběhy druhých účastnic, to, že zažily podobné situace před nimi a zvládly to. Pro nové účastnice skupiny je nadějí, že některé ženy ve skupině už dokázaly změnit své chování a našli cestu z kruhu násilí. Tato skupinová zkušenost jim pomáhá často víc než teoretické rady a doporučení odborníků. Mnohé z žen několik let sbírají sílu, aby se svěřily někomu s konflikty a násilím v rodině. Stydí se za to, co se děje v jejich soukromí. Některé se vymlouvají na děti, chtějí se rozejít, až budou potomci plnoletí. Ve skupině se jim dostává informace, že dlouhodobé spoluprožívání domácího násilí může mít negativní dopad na psychiku dítěte. Rada zkušených je jediná - čím dříve dítě přestane zažívat opakované domácí násilí mezi rodiči, tím lépe pro ně. Mnohé ženy po několika sezeních v podpůrné skupině přiznávají, že utajování konfliktů v rodině byl naprosto ztracený čas. I paní Olga v sobě několik let hledala sílu obrátit se na Intervenční centrum pro ženy a muže ohrožené domácím násilím. Nakonec spory o děti řešili s manželem na oddělení sociálněprávní ochrany dětí – na městském úřadu. Sociální pracovnice ženu nasměrovaly do Intervenčního centra za psycholožkou, násilného partnera zase za psychologem do programu Viola, který probíhá v intervenčním centru odděleně. Paní Olga se v té době pokoušela už poněkolikáté o rozchod s partnerem. Zažívala hádky, vyhrožování, celé noci nespala a v hlavě se jí vracely jeho výčitky, že je neschopná, že ji připraví o děti a ona sama pak skončí na ulici. V Intervenčním centru jí doporučili návštěvu podpůrné skupiny. Účast může vést k lepšímu sebevědomí a k aktivnímu řešení násilí v rodině. Z nejistých žen se v podpůrné skupině stávají rovnocenné bytosti, které se partnera přestávají bát, učí se uzavírat kompromisy, být ekonomicky soběstačnější a zvládat život bez násilí.

Kontakt:  CSSP – středisko Intervenční centrum: tel. 281 911 883, mobil 734 510 292

nebo email: icpraha@csspraha.cz; zuzana.chomova@csspraha.cz

27.1.2015 11:15:32 | přečteno 1065x | Dana Foučková

Melodie filmového plátna