Úspěšné dva roky činnosti oddílu Atletika Jižní Město

Oddíl Atletika Jižní Město má za sebou v dubnu 2015 právě dva roky činnosti.

Oddíl byl založen v dubnu 2013 při obecně prospěšné společnosti Sportovní Jižní Město od základů, s cílem nabídnout využití volnočasové sportovní aktivity pro děti a mládež z Jižního Města a dostupného okolí a postupně je přivést k závodění za Prahu 11.

Postupnými nábory přicházely děti ze základních škol Prahy 11 a zapojily se do pravidelných tréninků pod vedením zkušených trenérů i atletických osobností s preferencí všestranné přípravy.

V současné době má oddíl 12 kvalifikovaných trenérů pracujících s dětmi a mládeží od 7 do 15 let od atletické školky až po žactvo ve dvou tréninkových lokalitách. Od prvních krůčků po vzniku oddílu probíhá příprava ve sportovním areálu Hrabákova, v těsném sousedství ZŠ Pošepného a přiléhajícímu Kunratickému lesu.

S vysokým nárůstem členské základny bylo potřeba z prostorových důvodů začít i v jiné lokalitě. Ve druhém roce činnosti jsme začali s dětmi pracovat ve školním areálu ZŠ K Milíčovu.

O atletiku jako královnu sportu je na Jižním Městě zájem a ten stále roste. Jak by ne, vždyť na největším sídlišti v České republice je to prakticky jediný individuální sport všestranně a harmonicky rozvíjející mladé osobnosti.

Členská základna čítající na 300 členů bude narůstat a oddíl z tohoto pohledu už nyní patří k těm nejpočetnějším v Praze. Co brání ještě masovějšímu náboru dětí, kteří přicházejí i z vlastní iniciativy díky rodičům, jsou omezené tréninkové prostory.

Cílem každého sportovního odvětví je zapojení do soutěží a do závodění. Vedle pravidelné přípravy právě při závodech se mladé osobnosti mohou formovat tím správným způsobem, bez vlivu patogenních vlivů a nástrah života na sídlišti.

Podařilo se nám přivést děti k závodění a až překvapivé i pro nás bylo zjištění, kolik mladých žáků a žákyň vzešlých z náborů v sobě objevilo nadprůměrné předpoklady. S prvními výsledky na pražské atletické úrovni, v roce loňském už i na úrovni celostátní, začal mít oddíl v atletickém prostředí patřičný zvuk.

V roce 2014 se objevily první povzbudivé výsledky v soutěži družstva mladšího žactva, které získalo bronzovou medaili v Přeboru Prahy, naši mladí se prosadili výrazně i v soutěžích jednotlivců ziskem 4 medailí v Přeboru Prahy, z toho 2 zlatých. První titul mistryně České republiky pro oddíl získala Tereza Elena Šínová v pětiboji mladších žákyň a společně s mladším žákem Ondřejem Horejšem převzali na Staroměstské radnici ocenění jako nejlepší mladší žáci hl. m. Prahy. Oba navštěvují ZŠ Pošepného.

Se vstupem do roku 2015 už se výsledky práce oddílu zúročily ve výsledcích, o kterých nemohli uvažovat největší optimisté. Na hlavních soutěžích, mezi ně se počítá Přebor Prahy a především Mistrovství ČR, jsme doslova zářili a výsledkem je, že v kategorii žactva jsme se v konkurenci zavedených oddílů s dlouholetou tradicí a profesionálním svazovým zajištěním prosadili do absolutní české atletické špičky. To v kategorii 13–15 let, kde mají mladí atleti vše před sebou, mimo jiné i tu nejlepší reprezentaci Prahy 11.

Posuďte sami. Na Přeboru Prahy získali naši mladí atleti 12 medailí, z toho bylo 7 zlatých.

Vrcholem snažení a nástupu oddílu Atletika Jižní Město bylo Mistrovství ČR v hale. Na této vrcholné mládežnické akci se oddíl stal se ziskem 5 zlatých a jedné stříbrné medaile vůbec nejúspěšnějším v České republice. Už v průběhu halové sezony se skloňovalo jméno Anna Kerbachová. Tato 15letá žákyně opakovaně vylepšila české rekordy na 60 metrů, 150 metrů i 300 metrů. K mistrovskému titulu v halovém pětiboji přidala další čtyři individuální vítězství, a to na 60 metrů, 60 metrů překážek, 150 metrů a v dálce. Na obou nejkratších sprintech v rekordech České republiky a v jejím držení jich je už celkem šest. V jejím podání vskutku impozantní a důkaz, že se jedná o jeden z největších talentů, ne-li vůbec největší, v České republice mládežnické kategorie.

Úspěšná byla i Tereza Elena Šínová, která získala stříbrnou medaili v dálce, když už předtím získala medaili stejné kvality na repulikovém mistrovství v pětiboji žákyň.

Velikým úspěchem bylo kolektivní vystoupení štafety 4x 300 metrů, která nejenže získala mistrovský titul mezi žákyněmi, ale jako třešničku na dortu k tomu přidala i český rekord. Vedle výše jmenovaných Anny Kerbachové a Terezy Eleny Šínové na tom mají zásluhu Linda Dufková a Adéla Nela Šínová, obě žákyně ZŠ Pošepného. Máme další talentované, už i úspěšné atlety. Nejen o těch jmenovaných, ale i o dalších atletické prostředí dobře ví a to vše přispívá k tomu, že atletika na Jižním Městě má ten nejlepší zvuk.

Vedle úspěšných výsledků, které zcela oprávněně očekáváme v letní sezoně v soutěžích jednotlivců i družstev, nezapomínáme na ty mladší z kategorie Přípravky a nabízíme atletiku pro další zájemce, školáky z Jižního Města, a to do té míry, co dovolí naše skromné tréninkové prostory a jejich nekompletní vybavenost pro všechny atletické disciplíny.

Oddíl je aktivní i po organizační stránce, v letošním roce pořádá opět dva tradiční běžecké závody, v dubnu 4. ročník Běhu Jižním Městem a v říjnu 8. ročník Podzimního běhání s vysokou účastí především dětí a mládeže. Je škoda, že nemůžeme prezentovat jihoměstskou atletiku při závodech na dráze, parametry našich atletických prostorů to neumožňují. Předvedená výkonnostní kvalita našich atletů by si kvalitní atletický stadion zasloužila.

Pro více informací z činnosti i výslednosti jsou tu naše webové stránky: www.atletikajm.cz.

10.3.2015 13:05:20 | přečteno 2275x | Dana Foučková

Komise pro likvidaci majetku
Kino klub Zahrada – Běžná selhání
Kino klub Zahrada – Good Old Czechs