Rada projednala návrhy změn územního plánu

Městská rada včera projednala návrh na zadání celoměstsky významných změn územního plánu a další návrhy na změny územního plánu, mezi nimiž je i návrh na vydání známé změny číslo 1000

Všechny návrhy byly řádně projednány, každý mohl uplatnit své připomínky, dotčené orgány a Ministerstvo pro místní rozvoj ČR své požadavky a sousední obce podněty. Oznámení o vystavení a projednání návrhu zadání celoměstsky významných změn bylo vyvěšeno na úředních deskách MHMP a úředních deskách příslušných městských částí. Jde o návrhy, které zastupitelstvo projedná a bude schvalovat na svém říjnovém zasedání, protože rozhodnutí spadá do jeho kompetence.

Pořizovatel obdržel 840 podnětů na pořízení změn územního plánu, z toho bylo Usnesením Zastupitelstva hl. m. Prahy č.19/71 ze dne 18. 9. 2008 schváleno k pořizování 40 celoměstsky významných změn. Při výběru celoměstsky významných změn byly upřednostněny lokality v transformačních územích. Jedná se o rozsáhlé plochy původních průmyslových areálů, v současnosti hodnocených jako brownfields, území určených k revitalizaci v důsledku nového řešení železniční infrastruktury a některá velká rozvojová území. Mezi tyto změny byly přednostně zařazeny také změny týkající se dopravní a technické infrastruktury a změny důležité z hlediska sportovně rekreačního. Předmětem některých změn je mimo jiné vybudování nových ploch městské zeleně - vznik městských parků. Některé z těchto změn mají prověřit vymezení nových zastavitelných ploch v návaznosti na stávající zástavbu mimo centrální část města.

Jedná se o změny území např. pro přestavbu Masarykova nádraží, komunikační propojení Kbely s vysočanskou radiálou, výstavbu hasičského záchranného centra pro pražský okruh, modernizace železničních tratí, revitalizaci území Bubny - Zátory, stabilizaci velkých rozvojových území - Štěrboholy - Dolní Měcholupy - Dubeč, metodiku výškové regulace pro celou Prahu, vytvoření rekreační zóny - Radotínská jezera atd.

O pořízení změny Z1000/00 Územního plánu sídelního útvaru hl. m. Prahy rozhodla Rada hl. m. Prahy v roce 2004. Předpokládalo se, že změna odstraní nejvýraznější nedostatky a slabiny stávajícího územního plánu. Cílem změny nebylo a není přehodnocení plošného vymezení jednotlivých funkčních ploch a jejich náplně, ale úprava celkového systému územního plánu, tedy uspořádání funkčních prvků, vyladění jejich vzájemné provázanosti a zvýšení přehlednosti a vypovídací hodnoty celého územního plánu.

Zadání změny schválilo Zastupitelstvo hl. m. Prahy v roce 2005, následně v září 2006 byla změna územního plánu schválena, avšak do konce roku 2006 nenabyla platnosti. Od roku 2007 je proces pořizování územně plánovací dokumentace a jejích změn upraven zněním nového stavebního zákona, pořizovatel proto pokračoval vydáváním změny a změna byla vydána opatřením obecné povahy schváleným Zastupitelstvem hl. m. Prahy dne 19. 6. 2008. Na základě podnětů městské části a občanů MČ Praha - Suchdol rozhodl Nejvyšší správní soud na konci října 2008 o jeho zrušení.

Dokumentace návrhu změny proto byla následně upravena podle připomínek Nejvyššího správního soudu. Jednou ze základních změn je, že nyní neobsahuje návrh rozšíření letiště Ruzyně (změna Z0939/05). Dále bylo doplněno zdůvodnění rozdílů mezi platným územním plánem a projednávaným návrhem změny Z1000/00 ÚP SÚ hl. m. Prahy.

Kompletní návrh dokumentace změny Z1000/00 ÚP SÚ hl. m. Prahy byl vystaven k nahlédnutí od 2. března 2009, společné jednání se konalo 12. března 2009 a v červnu 2009 bylo zahájeno řízení o vydání změny Z1000/00 ÚP SÚ hl. m. Prahy formou opatření obecné povahy. K návrhu změny se všichni mohli vyjádřit do 6. srpna 2009.

Zastupitelé budou o návrhu změny rozhodovat na základě kompletních podkladů včetně vyhodnocení vyjádření - stanovisek dotčených orgánů při společném jednání, připomínek a námitek vzešlých z veřejného projednání, návrhu rozhodnutí o podaných námitkách a zásadních připomínkách městských částí a doporučení městské rady.