Praha podpořila festival Romano Ilo

Zítra se v holešovickém klubu SaSaZu uskuteční už 3. ročník festivalu prolínání kultur ROMANO ILO neboli Romské srdce.

Jedinečná féerie hudby, tance, zpěvu, dramatického umění, historie a kultivované zábavy se uskuteční za podpory Magistrátu hlavního města Prahy a ve spolupráci s Českou televizí v pátek od 19. hodin pod společným jmenovatelem „jedinečnost romské kultury“.

Záštitu nad 3. ročníkem festivalu Romano Ilo - Romské srdce převzal pražský radní pro sociální oblast Jiří Janeček, který programově podporuje aktivity pražských rom¬ských a pro-romských organizací, počínaje projekty, které se týkají vzdělávání a zaměstnávání Romů, a konče prestižní soutěží Miss Roma.

„Romové a romská kultura patřila a pravděpodobně vždy patřit bude ke kultuře naší, a to nejen z důvodu geografického. Praha je velkoměsto jako každé jiné a má a vždy bude mít svoje národnostní menšiny. Nejlepší cestou k bezproblémovému soužití je co možná nejlepší vzájemná informovanost a otevřenost. Právě takovéto akce dávají romskému etniku šanci ukázat i jinou tvář, než jak je obvykle stereotypně vnímáno,“ uvedl Jiří Janeček.

Během večera se pod taktovkou televizního moderátora Richarda Samka a ředitelky Muzea romské kultury v Brně PhDr. Jany Horváthové představí řada renomovaných českých, slovenských a maďarských umělců a skupin, zpěváků, instrumentalistů, tanečníků a herců, mezi kterými nebudou chybět ani nové vycházející pěvecké hvězdy Superstar Monika Bagárová a Jan Bendig.

O festivalu

Autorem námětu „Romského srdce“je Richard Samko, zpravodajský redaktor romského původu, producent a moderátor, který má za sebou 9 let působení v České televizi. Pojetí večera se bude odvíjet od ústředního tématu společného poznávání a prolínání kultur.
Prostřednictvím krátkých moderátorských vstupů mezi jednotlivými vystoupeními tak bude možné diváky seznámit s mnoha specifiky života současných Romů, romskými kulinářskými specialitami, zvyky, tradicemi, stylem života, pověrami i humorem počínaje a strachem, který si nosí v sobě nejeden současný Rom, konče.

Na festivalu vystoupí uznávaní a známí umělci. Za všechny jmenujme alespoň trio Bengas (Ladislav Demeter, Martin Sivák a Radek Sivák), houslového virtuosa Marka Baloga nebo Jaroslava Svěceného, první romský orchestr v České republice F.O.B. (Festival Orchestr Belinesis), Petra Kormana a kapelu Mezzcla ve stylu romano-kuba-latino anebo taneční skupiny Tanec v srdci (salza), Romano Verbuňk (čardáš) či M-Dance (street dance).

K zajímavým momentům programu bude jistě patřit i „houslový šerm“ cimbálové muziky anebo několik duetů, kdy zazní oblíbené romské písně v podání známých osobností, umělců a interpretů a dojde zde ke konkrétnímu prolnutí umělců romských a ne-romských ve vzájemných kombinacích.

Vystoupí i řada umělců nejmladší generace jako Monika Bagárová, proslavená účastí v nedávném finále první Československé Superstar, anebo nová vycházející hvězda Jan Bendik.

V programu budou mít zastoupení také interpreti ze zahraničí, například Kmeťoband ze Slovenska anebo Parno Grast z Maďarska.

V pestrém programu jistě zaujmou také výstupy skupiny tzv. Romani familia, již vytvořili studenti romistiky z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

Základním cílem projektu ROMANO ILO je přinášet pravdivé, aktuální a snadno přístupné informace o Romech a jejich kulturních aktivitách, těch které jsou kvalitní, vysoce umělecky přínosné, inspirativní a divácky atraktivní.

Většinový důraz přitom organizátoři zaměřují především na mladé lidi, které chtějí oslovit nejen jedinečností romské kultury jako takové, ale i myšlenkou tolerance mezi národy a zviditelňování národnostních menšin.

Hlavní město Praha konání festivalu v rámci podpory autentické kultury národnostních menšin podpořilo částkou 2 milióny korun.

8.4.2010 14:05:56 | přečteno 1977x | Ing. Miloš Hejný

Melodie filmového plátna
Kino klub Zahrada – Přes hranici
KOMENTOVANÁ VYCHÁZKA pro seniory: Předvánoční vycházka po Žižkovu