Oslavy konce roku a novoroční ohňostroj pod dohledem strážníků, policistů i záchranářů

V Praze se tradičně oslavy Silvestra soustřeďují do centra, kde letos je připraven program pouze na Staroměstském náměstí. Atraktivním místem pro oslavu je i Václavské náměstí a Karlův most, kde se očekává velké množství živelně slavících, a proto hl. m. Praha požádalo bezpečnostní a záchranné složky o maximální nasazení sil a prostředků k zajištění pořádku, bezpečnosti a zdraví účastníků oslav.

Na silvestrovské oslavy v centru města dohlédne 126 strážníků navíc. Ti se zaměří hlavně na Václavské náměstí, Staroměstské náměstí a jejich okolí. Jejich hlavním úkolem bude zajistit bezpečí lidí oslavujících na ulici. Sledovat proto budou především používání pyrotechniky, zaměří se také na kapsáře, pozornost budou věnovat i pití alkoholu. K němu ovšem budou benevolentní, zasahovat budou jen v případě, že opilý bude ohrožovat sebe nebo své okolí. Vyčlenění strážníci ohlídají také památky v centru města, hlídat budou například na Karlově mostě. Na bezpečí silvestrovských oslav ale budou kromě vyčleněných strážníků v centru města dohlížet všichni nasazení strážníci po celé metropoli v rámci běžné hlídkové služby. Vedle strážníků budou v ulicích i policisté, jejich počty budou posíleny zejména na území Prahy 1.

Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy umístí na Václavské náměstí speciální záchranářský kamion GOLEM, hasičské vozidlo Hasičského záchranného sboru hl. m. Prahy bude v pohotovosti ve Štěpánské ulici. Záchranáři i hasiči budou připraveni i pro mimořádné události v ostatních rizikových místech hlavního města, plně zajištěna bude i běžná výjezdová služba.

V zájmu bezpečnosti oslavujících bude z postranních ulic uzavřen vjezd na Václavské náměstí pro motorová vozidla s výjimkou vozidel Integrovaného záchranného systému. A to od 16.00 hodin 31. 12. 2009 do 10.00 hodin 1. 1. 2010.

Na Staroměstském náměstí, kde bude probíhat program připravený pořadatelem Vánočních trhů společností Taiko, zajistí bezpečnost návštěvníků soukromá bezpečnostní agentura společně se strážníky a policisty. Ve stáncích se nebude prodávat pyrotechnika a nápoje ve skle. Zajištěn je rovněž vánoční strom, který je napojen na elektronický výstražný systém, který ohlásí případné poškozování či problémy. Během oslav bude částečně omezen průjezd Pařížskou ulicí.

Pod zvýšeným dohledem bude i Karlův most, jak z důvodu bezpečnosti návštěvníků, tak s ohledem na ochranu soch. Hlídka Policie ČR dohlédne také na přechod pro chodce od Karlova mostu přes Křížovnickou ulici.

Na příjem opilců je připravena záchytná protialkoholní stanice ve Fakultní nemocnici Bulovka a pro tento účel je vyčleněna také speciální místnost v Nemocnici Na Františku, kde zajistí ostrahu městští strážníci.

O úklid po oslavách se postarají Pražské služby a Technická správa komunikací hl. m. Prahy. Na Staroměstském náměstí začne po skončení programu a na Václavském náměstí, kde se pracovníci úklidových firem objeví kolem páté ranní hodiny, by měl být dokončen nejpozději do 17.00 hodin.

Novoroční program doprovázející ohňostroj bude probíhat od 15.00 do 21.00 hodin na náplavce pod Dvořákovým nábřežím. Ohňostroj nebude tentokrát odpálen z Letné, ale z lodi na Vltavě. Na bezpečnost diváků bude dohlížet 51 strážníků na břehu Vltavy a člun Poříční jednotky přímo z vody. Samozřejmostí je, že i tentokrát zahrnou dohled na klidný průběh novoročního ohňostroje všichni strážníci do své běžné hlídkové činnosti.

V pohotovosti budou hasiči a záchranka, v průběhu ohňostroje bude na místě také Vodní záchranná služba.

K bezpečnostním opatřením se v době konání novoroční světelné show připojí i dopravní uzavírky. Od 16.30 hodin do cca 18.45 hodin budou uzavřeny pro automobilovou dopravu tyto komunikace:

• Dvořákovo nábřeží v úseku Čechův most - Štefánikův most,
  • nábřeží Edvarda Beneše v úseku Klárov - Štefánikův most,
  • Čechův most,
  • Štefánikův most jízdní pruh vozovky od nábřeží E. Beneše ve směru nám. Republiky (pruh bude od tramvajového tělesa oddělen plůtky).

V souvislosti s pořádáním této akce dojde také ke změnám ve vedení linek tramvají a autobusu č. 131. O změnách v provozu MHD budou cestující informováni hlášením v metru, informace budou i na zastávkách povrchové dopravy.

Hlavní město doporučuje návštěvníkům novoročního programu a ohňostroje, aby přijeli na místo s dostatečným časovým předstihem a využili prostředky městské hromadné dopravy, především linky metra A - stanice Malostranská, Staroměstská a linky B - stanice Náměstí Republiky.

30.12.2009 7:56:30 | přečteno 1794x | PaedDr. Josef Škvor

Melodie filmového plátna
Kino klub Zahrada – Přes hranici
KOMENTOVANÁ VYCHÁZKA pro seniory: Předvánoční vycházka po Žižkovu