Na Praze 6 vyroste do konce roku 2011 nový domov pro seniory

Základní kámen nové budovy Domova pro seniory Elišky Purkyňové dnes slavnostně položili primátor hl. m. Prahy Pavel Bém spolu s radním hl. m. Prahy Jiřím Janečkem a starostou Městské části Praha 6 Tomášem Chalupou. Čtyřpodlažní novostavba vznikající v ulici Za Kajetánkou tak nabídne 200 nových lůžek v 89 pokojích.

„Když se podíváme na statistiku, tak dobrá zpráva říká, že se dožíváme čím dál vyššího věku, ta horší je, že v roce 2014 se poprvé počet seniorů vyrovná počtu dětí a v roce 2065 ten poměř bude tři ku jedné. Chceme-li tedy nabízet adekvátní péči o naše seniory, tak nezbývá, než začít nejen stavět tento nový úžasný dům pro seniory, který nabídne dalších 200 míst, ale abychom takových kroků udělali v Praze více. Péče nemůže být postavena pouze na domovech pro seniory, protože do sedmdesáti let věku potřebují odbornou péči zhruba tři procenta našich seniorů a nad osmdesát let už je to každý čtvrtý,“ prohlásil při poklepání na základní kámen primátor Pavel Bém.

V současné době je Domov pro seniory Elišky Purkyňové umístěn ve dvou objektech - v ulici Šolínova 3 a Thákurova 10 na Praze 6. Obě budovy jsou však zastaralé, seniorům slouží již od 20. let minulého století. Na 200 klientů objektu Šolínova se tak ve druhé polovině roku 2011 může těšit na stěhování do nového domova, který poskytne kvalitní technické a ergonomické zázemí, které umožní poskytovat odpovídající komplexní služby. V přízemí budovy budou umístěny obslužné prostory - rehabilitace, denní stacionář, stravovací prostor s jídelnou, ordinace lékaře, kadeřnictví či ergoterapie. Ve vyšších podlažích budou obytné prostory pro rezidenční a odlehčovací službu a pokoje zvláštního režimu (tyto pokoje budou koncipovány dle potřeb a zdravotního stavu klientů). Obytné jednotky budou pro 20 - 28 klientů, každá bude mít sesternu a jídelnu s malou kuchyňkou. Tento rodinný typ uspořádání má za cíl navodit pocit domova a bezpečí. Kapacity pokojů a lůžek nejsou pevně dané, základní dispoziční modul je tvořen obytnou buňkou, kterou lze variabilně obměňovat.

„Hlavní město Praha nejenže staví tato zařízení, ale snaží se hlavně přenášet sociální služby do skutečných domovů, aby byl co nejmenší tlak na to, aby se senioři dostávali do podobných zařízení. Náš cíl je, aby klienti zůstávali co nejdéle ve svém přirozeném domácím prostředí se svými rodinami. A tomu napomáhají i nově zaváděné služby - ať jsou to speciální autobusové linky, které jezdí dva měsíce, nebo nabídka přepravy seniorů z jejich domovů do různých zařízení, jako jsou lékárny, nemocnice či na různé úřady. Tato služba funguje již dva roky a v rámci prezentace sociálních služeb letos v únoru na semináři osmi evropských měst Active Age ve slovinském Mariboru získala největší uznání,“ prohlásil radní hl. m. Prahy Jiří Janeček. Pojetí nového Domova pro seniory Elišky Purkyňové proto akcentuje práci nejen se samotnými seniory, ale s celými rodinami a sociálním zázemím. Cílem je tedy v tomto objektu zkompletovat celou škálu služeb pro seniory a jejich rodiny, aby zvládali péči o své seniory, a nabízet tu nejvhodnější službu tak, aby zůstaly zachovány rodinné vazby.

Dostavbou za 16,7 mil. Kč prošel loni také objekt Thákurova, který novou půdní vestavbou rozšířil svou kapacitu o 19 nových lůžek. Výstavba nové budovy „Eliška“ přijde na 229 mil. Kč, rekonstrukce budovy v Šolínově na dalších 160 mil. Kč. Všechny objekty budou i po rekonstrukci sloužit sociálním službám v hl. m. Praze. Na rozdíl od Šolínovy probíhá rekonstrukce Thákurovy za plného provozu. Zde se plánuje například výstavba terasy pro imobilní obyvatele, zateplení celého objektu a úprava interiérů.

25.3.2010 14:48:57 | přečteno 1984x | Ing. Miloš Hejný

Melodie filmového plátna
Kino klub Zahrada – Přes hranici
KOMENTOVANÁ VYCHÁZKA pro seniory: Předvánoční vycházka po Žižkovu