Mráz láme teplotní rekordy, v Praze umrzlo už patnáct lidí

Rtuť teploměru klesla ve středu 27.1. nad ránem v Praze k rekordně nízkým číslům. Extrémní mrazy si vybraly již patnáctou lidskou oběť během této zimy. Kvůli arktickému počasí praskaly vlakové a tramvajové koleje a lidé se ráno dostávali do práce s velkým zpožděním.

Meteorologická stanice v Libuši naměřila ve středu ráno 18 stupňů pod nulou, což je historicky nejnižší teplota, kterou 27. ledna libušská stanice od počátku měření v roce 1977 registruje. Rekord z centrální Prahy nepadl, v Klementinu vévodí historickým tabulkám teplotaminus 21,6 stupně Celsia z roku 1830.

Plná azylová centra Lidem bez přístřeší, kteří nevyhledali nouzový azyl k přespání, šlo kvůli mrazu včera v noci o život. Mrtvého padesátiletého bezdomovce našli v úterý pozdě večer záchranáři ve stanu v Jinonicích. „Muž byl nalezen v ulici Na Vidouli, příčinou jeho smrti byl podle lékaře pravděpodobně mráz,“ řekla mluvčí pražské záchranné služby Jiřina Ernestová. Od začátku zimy tak v Praze umrzlo už patnáct lidí, jen za poslední týden čtyři. Podle záchranářů jde o výrazně nadprůměrná čísla, za celou zimu umrzne v Praze každoročně zhruba desítka lidí. „Při takto nízkých teplotách jsou ohroženi všichni, kteří venku déle pobývají nedostatečně oblečeni,“ nabádal k opatrnosti ředitel pražské záchranky Zdeněk Schwarz. Řada bezdomovců si varování zřejmě vzala k srdci, a tak pražská azylová centra byla během posledních nocí plná. Na loď Hermes se v noci na středu vypravil rekordní počet zájemců o přespání, 259 lidí je nejvíce během jedné noci za tři roky provozu lodi. Kapacita lodi je o zhruba třicet míst méně, takže někteří bezdomovci trávili noc v jídelně. Naděje, Armáda spásy či Česká katolická charita navíc poskytuje azyl dalším zhruba pěti stovkám lidí. V Praze je však přes tři tisíce bezdomovců, takže někteří zůstávají na ulici. Magistrát však má prý připravena místa pro desítky dalších zájemců. „Nikoho nenecháme na ulici, ti lidé ale musí přijít sami, dělali jsme mezi bezdomovci i kampaň, aby věděli, kam mají přijít,“ řekl radní pro sociální oblast Jiří Janeček. Podle něj může magistrát v nouzovém případě při nedostatku jiných kapacit zprovoznit pro bezdomovce stanové městečko. Dokud mrazy nepoleví, bude noc na lodi Hermes nadále zdarma a bez registrace. „Tolerujeme i lehkou podnapilost, stále ale platí zákaz konzumace alkoholu na lodi,“ podotkl Janeček.

Silné mrazy ovlivnily včera i životy lidí cestujících do Prahy vlakem. Na tratích vedoucích do metropole z Berouna a Nymburka nabíraly vlaky kvůli prasklým kolejím velká zpoždění. „Jeden pantograf nevyrazil z Nymburka do Prahy vůbec, další vlaky nabíraly na této trati až hodinové zpoždění, v provozu byla jen jedna kolej. Mezi Berounem a Prahou byla zpoždění vlaků od 30 do 50 minut,“ informoval mluvčí Českých drah Ondřej Kubala. Koleje mohou praskat znovu Mrazem popraskané koleje ovlivňovaly dopravu také na vršovickém nádraží, ve vinohradských tunelech u hlavního nádraží nebo v okolí nádraží Bubeneč. „Všechny závady se podařilo v průběhu dne odstranit, v případě dalších mrazů se však mohou komplikace opakovat. Horší bude, pokud začne sněžit a zapadají výhybky,“ řekl mluvčí Správy železniční dopravní cesty Pavel Halla.

Nízké teploty se projevily i na kolejích pražských tramvají. „Koleje praskaly, ale žádná omezení provozu kvůli tomu nebyla,“ uvedl mluvčí Dopravního podniku Ondřej Pečený. Řidiči mají podle něj pokyn jezdit po kritických místech pomaleji, opravit koleje se podnik chystá, až se oteplí.

29.1.2010 11:49:12 | přečteno 1776x | Ing. Miloš Hejný

Melodie filmového plátna
Kino klub Zahrada – Přes hranici
KOMENTOVANÁ VYCHÁZKA pro seniory: Předvánoční vycházka po Žižkovu