Kanceláře u D1 nebudou. Soud vyhověl občanům

Starosta jihopražských Křeslic uspěl s žalobou na město. Domáhal se zrušení změny územního plánu, která povoluje velké administrativní centrum u čtvrtého kilometru dálnice D1. Tvrdil, že se město při schvalování vůbec nezajímalo o jeho připomínky.

Centrum plné kanceláří pro devět tisíc lidí u čtvrtého kilometru na dálnici D1 stát nebude. Městský soud se totiž postavil na stranu nespokojených obyvatel a zrušil rozhodnutí pražských zastupitelů, kteří změnou územního plánu stavbu takového centra umožnili. Paradoxně žalobu nepodalo vedení nejbližší městské části Újezdu, ale sousedních Křeslic. „Napadli jsme to z toho důvodu, že naše námitky nebyly Prahou vůbec projednány a rovnou byly smeteny ze stolu. Taková výstavba by neúměrně zatížila naši v podstatě klidnou vesničku dopravou,“ pronesl starosta Křeslic Antonín Zápotocký. Právní zástupce Michal Bernard doplnil, že plánované stavby jsou v rozporu s nadřazenou územně plánovací dokumentací.

Které z námitek soud nakonec vyhověl, není zřejmé. Soudkyně Hana Veberová zatím nechala na úřední desku umístit rozhodnutí o zrušení změny územního plánu. Podrobné odůvodnění bude hotové do třiceti dnů.

Praha se prý proti jejímu rozhodnutí odvolávat nebude. „Změna vznikala za minulé politické garnitury a vzhledem k těmto okolnostem jsme rádi, že to soud zrušil,“ uvedl náměstek primátora Tomáš Hudeček (TOP 09). Zastupitelé však o změně rozhodovali loni v dubnu, kdy byla oblast územního plánování už čistě v jeho gesci. „Měl jsem na stole vyjádření, která říkala ano. A já nemohu přezkoumávat čtyři roky nazpět každé rozhodnutí, i když bych rád. Mohu říct, že kdyby se ta změna projednávala nyní, tak by neprošla,“ řekl Hudeček.

Rozhodnutí soudu naopak neudělalo radost starostovi Újezdu Václavu Drahorádovi. „Pokud tady nevznikne zástavba, a v tomto případě nemělo jít jen o administrativní centrum, ale i obytné domy, tak nic nebude bránit městu, aby vedlo od exitu 4, podél Milíčovského lesa, komunikaci, která by mohla být obdobou úseku 511 Pražského okruhu,“ posteskl si Drahorád.

Tato část okruhu je třeba, protože veškerý tranzit nyní projíždí sídlištěm na Spořilově. Jde o tisíce osobních a jedenáct tisíc nákladních aut denně. Výstavbu okruhu však několikrát napadli u soudu a pozdrželi obyvatelé Běchovic. Okruh totiž vede jejich čtvrtí. Zkratka popsaná Drahorádem by proto mohla být variantou.

Vestecká spojka je prý minulostí

Administrativní centrum mělo stát u exitu 4. Takový zatím řidiči na nejstarší české dálnici nenajdou. Jeho výstavba se plánovala spolu s Vesteckou spojkou. Ta má podle dopravních inženýrů propojit nájezd na Pražský okruh ve Vídeňské ulici v Krči s dálnicí D1. Z druhé strany by pak mohla být Drahorádem zmíněná silnice nahrazující Pražský okruh. To je ale pravděpodobně už minulost. „Vesteckou spojku tato koalice nepřipravuje, nepočítá s ní. V novém územním plánu by už vůbec neměla být,“ dodal Hudeček.

FAKTA Pro a proti Vestecké spojky

Vestecká spojka by měla propojit jižní část Pražského okruhu s dálnicí D1, kde by vznikla křižovatka exit 4. Spojka by se tak měla stát spojením dálnic vedle silničního okruhu kolem Prahy.

Od její výstavby si vedení hlavního města slibuje především zlepšení dopravní situace ve směru Praha-Újezd a snížení intenzity dopravy v blízkosti obytných oblastí.

Lidé se však naopak obávají podobného přílivu kamionů, kterému musí čelit například obyvatelé Spořilova.

Spojka bude totiž propojena kromě silničního okruhu ještě s plánovanou jižní dálnicí D3 do Českých Budějovic.

16.1.2013 10:36:32 | přečteno 1751x | Dana Foučková

Melodie filmového plátna
Kino klub Zahrada – Přes hranici
KOMENTOVANÁ VYCHÁZKA pro seniory: Předvánoční vycházka po Žižkovu