ENDE

Zvětšit písmo: A A A

Rozhovor se senátorem Ladislavem Kosem

P11

Přinášíme vám nezkrácenou verzi rozhovoru se zastupitelem Prahy 11 a senátorem Ladislavem Kosem, který přinese dubnové číslo časopisu Klíč.

Jak probíhalo vaše seznamování se Senátem, už máte kancelář, kde se na Vás mohou občané obracet?

V historické budově Valdštejnského paláce už bloudím jen občas. Kancelář na Jižním Městě připravuji, předpokládaný termín otevření je květen, již teď se těším na návštěvy občanů.

Jak zvládáte být zastupitelem Prahy 11, členem finančního výboru na MHMP a Senátorem?

Jsem zvyklý intenzivně pracovat, dlouhá léta jsem aktivně podnikal a zároveň se věnoval veřejnému dění na Jižním Městě jako zastupitel. Práce na komunální úrovni a ve finančním výboru magistrátu je stejně důležitá jako práce v Senátu. Poznatky z komunální sféry jsou pro práci v Senátu důležité, např. na březnové schůzi budeme projednávat novelu zákona o hl.m.Praze.

Co říkáte na současnou pozici Senátu, kdy se čím dál častěji objevují hlasy o zbytečnosti Senátu nebo dokonce o jeho zrušení.

Hlas o zrušení Senátu jsem slyšel snad jen od předsedy ANO Andreje Babiše, den po neúspěšných senátních volbách, včetně neúspěchu ANO na Praze 11. Senát je potřebný, právě proto, že vytváří pojistku při případné snaze o demontáž demokracie. Proto je důležité, aby v Senátu bylo co nejvíc senátorů a senátorek vzešlých z občanské sféry nepodléhajících tlakům stranických sekretariátů a vlivovým skupinám.

Máte nějaký cíl, čeho chcete v Senátu dosáhnout, na co jste se zaměřil?

Podporuji  zákony na ochranu životního prostředí a podporu transparentnosti. Na nadcházející schůzi budu např. pro ratifikaci Pařížské dohody (souhrn opatření proti změnám klimatu). Na příští schůzi pak podpořím maximální rozsah platnosti registru smluv a u novely stavebního zákona budu proti omezení účasti veřejnosti ve správních řízeních, za což bojuje developerská lobby. A také chci nadále zůstat slušný, poctivý a nezávislý.

Co říkáte na vyostřenou diskusi kolem zákona o ochraně přírody, kdy názory Senátu a Poslanecké sněmovny byly dosti odlišné. Pro jakou verzi jste hlasoval a proč?

Střet kolem zákona o národních parcích je střetem těch, co považují divokou přírodu za nenahraditelný klenot hodný přísné ochrany, s těmi, co chtějí využít přírodu pro podnikání. V době schůze jsem byl nemocen, hlasoval bych samozřejmě pro zpřísněnou poslaneckou verzi. Jedná se o podobný střet, jaký je kolem zástavby Jižního Města, kde Hnutí pro Prahu 11 chrání zelené plochy před zástavbou a ostatní strany (ANO,TOP09,KSČM,ODS,ČSSD, JMND) podporují masivní zástavbu. Vytvořily dokonce za tím účelem na radnici koalici (byť tichou). Jižní Město čeká velmi těžké období.

Čím chcete být v Senátu prospěšný občanům Prahy 11, máte pro ně nějaký vzkaz?

Chtěl bych, aby výstupy projednaných zákonů ze Senátu byly  prospěšné všem občanům ČR. Občanům Prahy 11 pak chci být prospěšný tím, že chci nadále chránit Jižní Město před megalomanskými stavebními záměry a kontrolovat hospodaření radnice s veřejnými prostředky. Což je důležité zejména teď, když zastupitelé ANO a TOP09 odhodili všechny své morální zábrany a předvolební sliby a spojili se na radnici s partou bývalého starosty Mlejnského a s komunisty. Také starosta Jirava, tento politický matador a turista byl zvolen těmito hlasy. A vzkaz pro občany – sledujte jak plní strany a jednotlivci na Praze 11 své volební sliby.

Výstavba Pražského okruhu je velmi diskutované téma, uděláte něco pro zahájení výstavby na trase 511?

Výstavba úseku 511 jde svou „úřední cestou“, zpracovává se posudek vlivu na životní prostředí.  Větším nebezpečím pro JM než nedostavěný úsek 511 je však reinkarnovaná příprava výstavby Vestecké spojky a dálniční křižovatky na D1 - Exit4. Tyto dopravní stavby by nejen přivedly další dopravu na území JM, ale především by vytvořily možnost vedení kapacitní komunikace podél Miličovského lesa. Jednám na úrovni hl.m.Prahy a StČ kraje o této stavbě, zatímco radnice Prahy 11 toto nebezpečí vůbec neřeší.

Na půdě Senátu jste utvořili jakési neformální fórum pražských senátorů a senátorek, kde byste se měli věnovat problémům, které Prahu pálí. Dosáhli jste již nějakých výsledků?

Fórum vzniklo před pár měsíci, na výsledky je tedy ještě brzy. Jsou témata, která pražské senátory a senátorky spojují a která chceme řešit společně. Jde např. o přípravu Metropolitního plánu, který, zdá se, více tvoří opět developerská lobby než odborníci a veřejnost.

Ing. Ladislava Kose se ptal Michal Kopenec

29.3.2017 14:02:14 | přečteno 477x | Dana Foučková